Current Participants

The Australia Council is delighted to announce the participants of the Australia Council Leadership Programs.

The Leadership Program consists of a suite of development opportunities aiming to build the resilience and sustainability of Australian arts leaders.

Please visit this page for further announcements and updates.


Creative Community Fellows

The Australia Council is supporting two participants to take part in the Creative Community Fellows Program with National Arts Strategies in the United States. The program invites pracitioners working in socially-engaged practice to come together, collaborate and develop project ideas in October 2019 and February 2020.

Creative Community Fellows


ISPA Australia Council Fellowships

The Australia Council welcomes the next cohort of Australians participating in the ISPA Australia Council Regional Fellowship. Beginning with the New York Congress in 2020, fellows will engage with ideas, thinkers and leaders from the world’s most significant performing arts organisations over a three-year program.

2020 ISPA Australia Council Fellows

2020 ISPA Mentors and 2017-19 ISPA Australia Council Fellows

  • Simon Abrahams, Melbourne Fringe
  • Ben Graetz, ILBIJERRI Theatre Company
  • Fiona MacDonald, Imaginary Theatre
  • Viv Rosman, Polyglot Theatre
  • Deanna Smart, Dancenorth

Arts Leaders Program

Arts Leaders Program – 2019 Intake

  • Alexandra Adsett (QLD) Alex Adsett Publishing Services
  • Michael Barlow (WA) Spare Parts Puppet Theatre
  • Este Darin-Cooper (NSW) Creative Partnerships Australia
  • Kathryn Gray (NSW) Independent
  • Anne-Marie Heath (NSW) The Arts House Wyong
  • Philip Heuzenroeder OAM (VIC) Wild At Heart
  • Julian Hobba (WA) The Blue Room
  • Edwina Johnson (NSW) Byron Writers Festival
  • Jennifer Kerr (VIC) City of Melbourne
  • Peter Knight (VIC) Australian Art Orchestra
  • James Lockyer (VIC) Arts Centre Melbourne
  • Anne Loxley (NSW) c3West/MCA
  • Fiona Maxwell (QLD) Brisbane Powerhouse Museum
  • Kylie McRae (VIC) Chamber Made
  • Nicholas Pickard (NSW) APRA AMCOS
  • Sally Richardson (WA) Steamworks
  • Eira Swaine (SA) Australian Dance Theatre
  • Karen Therese (NSW) PYT Fairfield
  • Colette Vella (NSW) Musica Viva Australia
  • Annette Vieusseux (VIC) Lucy Guerin Inc

International Arts Leaders Program – 2019 intake

  • Reena Dewan (INDIA) Kolkata Centre for Creativity
  • Eliza Handayani (INDONESIA) InterSastra
  • Mayambo Peipul (PAPUA NEW GUINEA) Moresby Arts Theatre 
  • E Jan Tan (MALAYSIA) Toccata Studio
  • Tang Zehui (CHINA) Independent 

Future Leaders Program

Future Leaders Program – 2019 Intake

  • Joshua Allen  (VIC) Independent Producer
  • Tahlia Azaria (VIC) Circus Oz
  • Caine Chennatt (WA) UWA Cultural Precinct
  • Amber Cronin (SA) Independent
  • Meredith Dellar (NT) Museum and Art Gallery of the Northern Territory
  • Jay Emmanuel (WA) St George’s Dance and Theatre
  • Bethany Falzon (NSW) Northern Beaches Council
  • Ciaran Frame (NSW) Independent
  • Nuala Furtado (NSW) PACT
  • Hannah Grace (NT) Desart
  • Penelope Grist (ACT) National Portrait Gallery
  • Grace Herbert (TAS) Independent
  • Joshua Lowe (TAS) DRILL/ Yellow Wheel
  • John Quertermous (NSW) Opera Australia
  • Daniel Santangeli (VIC) Midsumma Festival
  • Patrice Sharkey (VIC) West Space
  • Autumn Skuthorpe (QLD) Crossroad Arts
  • Christina Taylor (VIC) Independent
  • Justin Wolfers (NSW) The Lifted Brow / Allen & Unwin
  • Tamara Zimet (NSW) Sydney Writers’ Festival

International Future Leaders Program – 2019 intake

  • Hung Duong (VIETNAM) Cultural Community Discourse
  • Le My Cuong (VIETNAM) Independent Filmmaker
  • Revelyn Franchesca Casauay (PHILIPPINES) Independent Creative Producer
  • Lubna Shaheen (INDIA) Ziro Festival of Music
  • Chong Wang (CHINA) Théâtre du Rêve Expérimental

Chief Executive Program

The Australia Council welcomes the first cohort of Australian CEOs participating in the National Arts Strategies (NAS) Chief Executive Program in the US.

  • Caroline Bowditch, Arts Access Victoria
  • Alice Nash, Back to Back Theatre
  • Philip Watkins, Desart
  • Brian Parkes, JamFactory (Brian’s scholarship is in partnership with Arts South Australia). 

Milparanga Australia Council Scholarship

The Australia Council welcomes the next two First Nations arts leaders participating in the Milparanga Australia Council Scholarship, in partnership with the Australian Rural Leadership Foundation.

  • Sinsa Mansell, pakana kanaplila
    Iarapuna
  • Zane Saunders, independent artist
    Butchilla people

Australian Rural Leadership Program 2019

  • Elverina Johnson, independent artist
    Gurugulu and Indinji Gimuy

Exit off canvas